Почетна Вести МПЦ апелира: Мирни и демократски избори за Македонија
МПЦ апелира: Мирни и демократски избори за Македонија

МПЦ апелира: Мирни и демократски избори за Македонија

628
0

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, ден пред изборниот молк, апелира на мирни и демократски избори в недела. Владиците на МПЦ-ОА апелираат до сите политички чинители и до граѓаните на Република Македонија да демонстрираат демократски капацитет за успешен и мирен изборен процес.

sinod-na-mpc-9-Искористувањето на правото на глас истовремено значи и зачувување на демократскиот изборен процес. Изразуваме надеж дека институциите одговорни за спроведување на изборите ќе го искористат сиот свој потенцијал и капацитет за успешно реализирање на предвремените парламентари избори во Република Македонија и во дијаспората, стои во соопштението на САС на МПЦ

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *