Почетна Вера МПЦ-ОА Мошти на Св.Василиј изложени во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Струмица
Мошти на Св.Василиј изложени во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Струмица

Мошти на Св.Василиј изложени во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Струмица

733
0

Мошти на Свети Василиј се изложени во струмичката црква „Свети Кирил и Методиј“. Верниците можат да се поклонат пред моштите од синоќа по одржувањето на вечерната служба во црквата.

mosti sveti vasilij– Струмица е привилегирана што ги има дел од моштите на Свети Василиј, столбот на светото православие, велат свештениците од струмичката епархија на МПЦ-ОА.

На празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, денеска во сите храмови во Струмица, согласно светоотечкото предание, со благослов на Митрополит Струмички г.Наум, ќе бидат поделени лепчиња со паричка, а на тој што ќе му се падне паричката ќе добие благословен подарок од владиката Наум.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *