Почетна Вести Митрополит Петар: Србите одработуваат за Грците
Митрополит Петар: Србите одработуваат за Грците

Митрополит Петар: Србите одработуваат за Грците

652
3

Црквата може и мора да биде смирувачки елемент во општеството и може да влијае врз секоја политичка ситуација без заземање страна, оти народот има доверба во неа, вели во Божикното интервју за МИА г. Петар, митрополит преспанско-пелагониски и администратор австралиско новозеландски.

1– Не само да може – туку треба. Таа е должна тоа да го прави бидејќи црквата не е надвор од народот. Народот во едно општество како што е нашето, и со некои нови анкети потврди дека дава поддршка и има доверба во црквата. Настрана од тоа како некои од нас архијерејите се однесуваат по тие прашања, правилно или неправилно, народот знае дека црквата мора и е должна правилно да се однесува, а тоа што некои од нас архијереите не се однесуваме како што треба или сме неодговорни или што ние бркаме повеќе политика отколку што си ја вршиме нашата пастирска мисионерска служба, тоа е друго прашање. Ние мора секогаш смирувачки да настапуваме. Ние сме должни да го говориме тоа што е принцип на нашата вера, а тоа се Светото писмо, Светото предание и учењето на светите отци и не смееме да отстапиме од тие принципи. Ако не отстапиме од тие принципи тогаш ние можеме секогаш да влијаеме врз секоја политичка ситуација без заземање страна, вели владиката Петар запрашан дали црквата може да биде смирувачки елемент во услови на продолжена политичка криза која кулминира со отворена нетрпеливост меѓу политичарите и луѓето.

Според него, во услови на политички недоразбирања потребно е преиспитување на постапките и соочување со грешките.

– Недоразбирањата меѓу одделни политички партии значат дека секој треба да се преиспита и направи споредба дали се постапува согласно учењето со нашата православна вера и ако ништо друго, да признаете дека правите грешки, што со други зборови значи дека ако некој направил грешки, христијански е да каже дека направил грешка, да посочи и ја поправи за да не ја повтори, а ако се оди од позиција дека се ви е дозволено и газите преку принципите на светлоста на црквата, и дека вие и само вие сте во право, а другиот е виновникот, тогаш и мало дете ќе препознае кој е во право, оценува архијерејот за преспанско-пелагониски и австриско-новозеландска епархија.

Во врска со спорот со Српската православна црква-СПЦ за кој изминатиот период имаше некои добронамерни чекори од претставници на Руската православна црква, владиката Петар без конкретен одговор, но оптимист дека овој како што вели, наметнат проблем, ќе се реши.

– Нашето прашање можеше да се реши едноставно ако не се врзуваше со политичките збиднувања кои го создадоа овој проблем. Со распадот на Југославија и со прогласувањето на независност на Република Македонија како суверена држава, овој проблем прво стана проблем за Грците, а потоа и за Србите. Инаку, Српската православна црква во еден период скоро и да беше согласна да се надмине тоа прашање, но кај нив се случи, и има едно влијание, од еден добар дел од интелигенцијата на СПЦ кои студираа во Грција, тие попримија многу од грчкото влијание во врска со македонското прашање, и почнаа да имаат поинаков однос кон нас, за разлика од постарите архијереи кои не беа оптоварени со грчкото влијание и пропаганда. Тоа што сега Србите одработуваат е одработување за Грците, што значи политичко прашање од кое се надеваат дека можеби и ќе се офајдат ако дојде до распаѓање на нашата држава. Мислам дека тие нешта веќе се надминати и дека недоразбирањата ќе се решат. Инаку, Руската православна црква кон нас има симпатии и тоа е вистината, истакнува во Божикното интервју за МИА владиката Петар, митрополит преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски.

Коментар(3)

  1. Kakvo licemerno intervju. Koga toj kako vladika na MPC-OA go podeli sinodot na VMROVSI i SDSMOVSKI. i javno go kazuva toa, a sega zboruva za verata za politikata vo crkvata.Neka si ja gleda crivata da ne se mesha kade shto ne mu e mestoto ili odrabotuva sega na Gruevski bidejci mu e dolznik. Toj go instalira v
    Vranishkovki, koj sega e glavniot promotor na goemo skpskiot i grckiot shovinizam. Vremeto ce pokaze deka vladikava e del od SPC. No, sega eminteresot vo prashanje.

  2. Cudno dedo Petar zboruva za smirenie. Posle zbrkite i omrazata sto gi napravi vo Avstralija site ovie godini od koga e nadlezen arhierej nema ni najmalku pravo da zboruva za smirenie. Srbite odrabotuvale za Grcite, (dobro go znaeme toa) no neka odgovori toj za koj odrabotuva?
    Mati Ilarija ima mnogu ubavo intervju.

  3. Prezentiranje na bilo kakov intervju od ovoj lik e primer na nevkus, nerealnost , nemanje smisla za nikakov kvalitet na stavovi i vistina. Vistinata i pravdata bledat vo svoeto znacenie ako se oputrebuvaat istovremeno so imeto i titulata na ovoj covek. Ovoj covek e bas toj, sto nikako ne smee da se naveduva kako nekoja javna licnost ili covek koj vrsi nekava funkcija vo interes na posirokite masi, a osobeno vo nteres na verata i crkvata.Ne posteno od bilo kogo toj da se spomnuva vo nekoj si kontekst na koj nekoj treba da se ugleda ili na nekoj da mu sluzi za pouka. Toj, sto se odnesuva do crkvenata problematika vo Makedonija samo iznesuva nevistini i gi doveduva vernicite vo zabluda. Daleku e od realnosta vokolku nekoj misli deka toj zboruva nekoja vistina. Mnogu se povrsni negovite oceni na crkvenata sostojba i situacijata so MPC vo posirok crkoven kontekst. Toj e obicen amater,neznalica na crkovnata istorija i na crkovnata realnost vo sovremenite uslovi. Toj e samo nezaluzno udostoen da bide vladika, bez da ima nekoi afinitet kon toj ckoven poziv. Toj daleku od vistinata go pretstavuva stavot na Ruskata crkva kon Makkedonskata crkva. Toj dava samo lazni nadezi deka Ruskata crkva ke se zazame za resavanje na sporot pomedju SPC i MPC i toa sogodini opstojuva vo taa zabluda, a istovremeno ja i prezentira pred pravoslavnite vernici vo R. Mmakkedonija. Spored dobro upatenite izvori od SPC , Raskata crkva nikogas nitu eden zbor i ima receno na SPC da se nesto resi vo polza na MPC. Nikogas , i toa nikogas. Naprotiv Ruskata crkva pri sekoja sredba so predstavnicte na R. Makedonija, bilo crkveni, bilo politicki im sugerira deka problemot treba da se resi onaka kako ke odluci Srpskata crkva, odnosno da se slusa nejziniot glas i da se uvazi nejzinata odluka i nejzinite stavovi. . Medjutoa Makedonskite pretstaviteli, ne samo sto ne sakaat toa da go uvazat, tuku ne sakat ni da iznesat pred makedonskata javnost, tuku samo iznesuvaat samo samoinicijatini stavovi, odnosno onakvi kako samo na niv im ogovaraat. Eve na pr. Ruskata crkva , ako imase nekoj pozitiven stav kon MPC, , taa nemase da dozvoli na SPC ili pak ke ja sprecese vo donesuvanjeto na odlukata za vospostavuvanje na paralelnata erarhija na MPC vo Makedonija, odnosno na konstituisavanjeto na POA kao egzarhija na SPC na celo so Vraniskovski. Pa duri i uste eden mnogu vazen moment vo tie odnosi, za koi Petar se nema vrska, a toa e faktot sto Makedonskiot sud morase , pod intervencija na Ruskata crkva da pusti Vraniskovdki od zatvor , i istovremeno mu ovozmozi rehabilitacija, lekuvanje, oporavka od neosnovana zatvorska tortura , vo Rusija na najvisok tretman, kako funkcioner od najvisok rang, kade sto celoto vreme na negovit prestoj vo Rusija bese pridruzuvan od crkovnite licnosti od najvosok rang. Vo ruskata crkva e poznat Vraniskovski , kako eden sovremen macenik za verata , ali od strana na g.g. Stefan. Petar i dr. komunisticki elementi koi se isto taka vo svezo secavanje na Ruskata crkva. Ne znam dale e Petar upaten vo tie raboti—kako se odnesuvaa komunistite vo rusija kon Ruskata crkva, a Ruskata crkva istovremeno e ubedena deka MPC e komunisticko delo vo odnos na bratskata i Srpska crkva. No da ne sirime, za neveruvanje e deka Ruskata crkva ke i sugerira na Srpskata da pristane na makedonskata avtokefalnost, a od druga strana Ruskata crkva ja sprecuva avtokefalnosta na ukrainskata, moldavskata i estonskata Taka da mi se cini deka Petar nee sozrean sestrano da go uvidi toj problem ,koj e momentelno udostoen so molcenje, a ne se znae do koga,(mozno e za sekogas) i objektivno da da go
    prezentira pred vernicite. Vo ostanatoto, nesto ne spomnuva do kaj stigna so sudskite procesi protiv svojata pstva v Avstralija, E bas vo taa oblast e ekspert , . Ne slucajn ggStefan taka torzestveno mu proslavi jubelej na tresetpetgodisnoto progonuvanje na MPC, namesto tolkugodisno borenje z aavtokefalnosta na MPC , koja ne odi bas taka lesno.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *