Почетна Репортажа Манастирскиот комплекс Калишта има чудесна моќ, благослов за идните мајки
Манастирскиот комплекс Калишта има чудесна моќ, благослов за идните мајки

Манастирскиот комплекс Калишта има чудесна моќ, благослов за идните мајки

6.05K
1

Манастирски комплекс во Калишта го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена на мајката Божја другата на светите апостоли Петар и Павле.

kalista crkvaЗа чудата на манастирот се слуша надалеку. Овде е една од највредните икони во земјава, единствена на Балканот Чудотворната икона – Богородица во црно, пронајдена во малата пештерска црква. Се верува дека мајката божја исцелува од сите неизлечиви болести но и ги дарува оние кои не можат да имаат деца, сведочи домаќинот Наќе Парталов кој веќе десет години живее во манастирот, пренесе Канал 5.

-Луѓе односно жени кои што немале дечиња молејќи се на пресвета Богородица стануваат мајки, а и многу од мајките доаѓајќи со своите веќе поголеми деца доаѓаат и потврдуваат дека да не беше Пресвета Богородица можеби ќе го немав ова детенце што оди сега, вели тој.

Континуирано сме врзани со манастирот и како деца континуирано сме доаѓале. Една од историските реткости посебно за нашиот крај мислам дека има многу посетители, служба. Отсекогаш познат по примерност во смисла на хигиена, вели еден стружанец.

Во манастирскиот двор се наоѓа Чинарот од времето на Цар Самоил, стар 700 години. Духовноста на светилиштето , верувањето во исцелителноста и благословот на Мајката Божја е вистинска магија и причина за многуте венчавки и крштевки во манастирот.

Целата сторија погледнете ја на Канал 5.

Коментар(1)

  1. Би ве замолиле ако можете овде на овој медиум повремено да ни прикажувате фотографии од литургиите во овој манастирски комплекс, преку фотографии да ја видиме убавината а кога ке бидеме во можност да отидеме таму ке ја почувствуваме и благодатта .

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *