Почетна Вести Македонската државно-црковна делегација на прогласувањето на Мајка Тереза за Светица
14248090_10209575914862161_381370013_o
14233882_10209575916782209_1533223625_o
14233528_10209575957463226_1578771549_o
14215554_10209575912902112_1743993086_o
14215278_10209575921342323_2062271980_o
14215178_10209575923902387_284827900_o
14191463_10209575958143243_682524590_o
14191317_10209575911822085_1230988955_o
14191297_10209575914222145_772221720_o

Македонската државно-црковна делегација на прогласувањето на Мајка Тереза за Светица

533
0

Македонија имаше посебно место на светскиот настан во Ватикан. Македонската државно-цркова делегација од првиот ред го следеше чинот на прогласување на Мајка Тереза за Светица.

Во состав на македонската делегација, покрај претседателот Ѓорге Иванов, се и премиерот Емил Димитриев, министрите за надворешни работи и за култура, Никола Попоски и Елизабета Канческа Милевска,  Директорката на комисијата за односи со верските заедници, Валентина Божиновска, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, владиката европски Пимен, Декантот на Боигословскиот факултет, Ѓоко Горгевски, бискупот Киро Стојанов, како и претставник на фамилијата на Мајка Тереза

/РЕЛИГИЈА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *