Почетна Вести Лешочкиот манастир беше првата дестинација на рускиот епископ Тихон во Македонија
Лешочкиот манастир беше првата дестинација на рускиот епископ Тихон во Македонија

Лешочкиот манастир беше првата дестинација на рускиот епископ Тихон во Македонија

2.27K
0

Викарниот епископ на рускиот патријарх Кирил, Тихон попладнево слета на Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје. Духовниот отец на рускиот Претседател, Владимир Путин, покрај од руската амбасада, на аеродромот го пречекал и Ленин Јовановски и во текот на денешниот ден е во постојана придружба на претставници мото клубот „Ноќни волци“.

tihon-aerodromМеѓу првите места кои ги посетил бил Лешочкиот манастир, каде се поклонил и пре рускиот крст што неодамна во присуство на отец Методиј од Руската православна црква беше поставен во чест на руските монаси во Македонија.

tihon-lesok-2Епископот Тихон утре ќе патува во Охрид, каде ќе има средба и со претседателот Ѓорге Иванов и со повеќе други личности од Македонија. Предвидена е негова посета на Бигорскиот манастир, како и средба со делегација од Синодот на МПЦ, на чело со Архиепископот г.г. Стефан.

tihon-lesok-3Во вторник во НУБ. Свети Климент Охридски, деканот на Богословскиот факултет на МПЦ, професорот Ѓоко Ѓоргевски ќе ја промовира книгата чиј автор е гостинот на Руската православна црква.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *