Почетна Вести Иванов на средба со Вартоломеј
Иванов на средба со Вартоломеј

Иванов на средба со Вартоломеј

217
1

FanarПретседателот Ѓорге Иванов ќе се сретне со Вселенскиот патријарх Вартоломеј. Средбата ќе биде во седиштето на Вселенската патријаршија во Фанар во Истанбул.

Меѓу темите на кои ќе разговараат Вароломеј и Иванов, наверојатно ќе бидат бегалската криза, Сеправославниот собор кој треба да се одржи во јуни на Крит, но и статусот на Македонската православна црква.

Иванов е во Турција, каде учествува на Евроазискиот самит. Иванов и Вартоломеј досега неколкупати разговарале.  Последната средба беше лани во април.

Коментар(1)

  1. Браво Претседателе најдобриот амбасадор на мак и МПЦ.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *