Почетна Вести ИД ја презеде одговорноста за нападот во црквата во Каиро
ИД ја презеде одговорноста за нападот во црквата во Каиро

ИД ја презеде одговорноста за нападот во црквата во Каиро

176
0

Терористичката организација Исламска држава је презеде одговорноста за нападот врз коптската православна црква во Каиро во кој загинаа 25 луѓе.

kopti-1Нападот се случи во неделата во текот на една прослава во црквата Свети Петар и Павле. Во соопштението на ИД на интернет се наведува дека станува збор за бомбаш самоубиец.

Православните Копти сочинуваат најголем дел од христијанската заедница во Египет, која пак е најбројна и една од најстарите на Блискиот исток.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *