Почетна Вести Помалку од 24 часа до средбата на Кирил – Франциск
Помалку од 24 часа до средбата на Кирил – Франциск

Помалку од 24 часа до средбата на Кирил – Франциск

280
0

Историската средба помеѓу Рускиот патријарх Кирил и римокатоличкиот Папа Франциск ќе се одржи утре во 19 часот и 55 минути по средно европско време.

Рускиот Патријарх Кирил денеска замина за Куба, каде утре на аеродромот во Хавана ќе го пречека Папата Франциск.

Франциск ќе слета во Куба за средбата со Кирил, а потоа ќе го продолжи патот за Мексико каде ќе биде во посета до 17 февруари.

Историската средба на двајцата највлијателни поглавари во христијанството е една од светските теми во сите медиуми.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *