Почетна Вести Свет Фотографија на денот: Жените во Саудиска Арабија првпат на стадион
Фотографија на денот: Жените во Саудиска Арабија првпат на стадион

Фотографија на денот: Жените во Саудиска Арабија првпат на стадион

135
0

Оваа фотографија е исклучителна: првпат во историјата на Саудиска Арабија жени следат фудбалски натпревар на стадион.

На стадионот, на кој се играше натпреварот меѓу Ал Ахли и Ал Батин, за семејства беа резервирани 14.000 места. Натпреварот заврши со победа на Ал Ахли од 5:0. Под резултатот на интернет корисниците постираа и „Жени 1 – Мажи 0“.

Во текот на наредните денови жените смеат да следат уште два натпревара во Ријад и Дамам. Отворањето на стадионите за жените е дел од низата општествени реформи во исламско-конзервативната земја.

/dw

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *