Почетна Интервју Епископот Тихон: Апсурдно е МПЦ да не биде признаена (ВИДЕО)

Епископот Тихон: Апсурдно е МПЦ да не биде признаена (ВИДЕО)

2.34K
3

-Тоа што Македонската православна црква е надвор од единството на православниот свет е најголем историски апсурд. Вака Рускиот епископ г. Тихон, викар на Рускиот Патријарх Кирил и духовник на Претседателот Владимир Путин, ја коментира позицијата во која се наоѓа МПЦ, по неговото доаѓање во Македонија.

tihon-intervjuЕпископот Тихон, во ексклузивно интервју за ТВ. Сител, вели дека сочувствува болката што ја имаат македонските владици, монаси и свештеници, откако ги посетил најголемите македонски светилишта.

Викарот на Рускиот патријарх, во интервјуто го ословува Архиепископот г.г. Стефан со „Негово Блаженство“.

Еве дел од интервјуто, кое интегрално ќе биде објавено наскоро.

Коментар(3)

  1. do EPISKOPOT TIHON, kasno e cedo moe bozjo, kade bevte do sega, drugi farbi se pusteni tuka skoro dlaboko, kade bevte do sega, zosto ne otfrlavte kako partal star, a nie vi sme izvorot, ili oti ste tolku golemi , ne sakate da kleknete pred eden OHRID, i negovite dejci i solunskite brk mkedonci.mudrost vika koj visoko leta nisko pag, n Vas da ne vi zboruvam.mene mi e cest sto ja posetivte mojata sakana MAKEDONIJA i nasata pravoslavna vekovno stara crkva, ne gledam tuka jas nikakov problem ako nema kompleksi, pozdrav do bratskiot ruski narod i do cela RUSIJA..

  2. uste nesto da mu kazam na emisarot i duhovnik na RPC, epten mnogu ne ponizuvate so drugite pravoslavni crkvi, nie sme majkata, od tuka pocnalo, ama neli sme mali po zapadni standardi , ne vredis koj i da si, toa se zapadni standaedi, za niv le nie da se zalagame, drag moj brate.

  3. Руска душа ☺
    Седум години работев со руски специјалисти во РЕК – Битола и ако си пријател со Русин би ја дал и душата за тебе. Еден професор по фрескопис од московскиот св. Тихоновски универзитет ми рече: вие Македонците ни сте најслични по карактер. Се сложувам. Да му благодариме на о.Прохор што со години на назад носеше владици, монаси, професори … од Русија и ги запозна со МПЦ и Македонија. Сега е лесно.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *