Почетна Анализа Двајца поглавари на Католичката црква ја посетиле Грција
Двајца поглавари на Католичката црква ја посетиле Грција

Двајца поглавари на Католичката црква ја посетиле Грција

213
0

Во пресрет на патувањето на папата Франицск во Скопје, МИА ги анализира досегашните посети на поглавари на Римокатоличката црква на Грција, пораките што тие ги испратија од јужниот сосед, реакциите што ги предизвикаа, како и за значењето на утрешната посета на Македонија.

Папата Јован Павле Втори и папата Франциск, се двајцата поглавари на Римокатоличката црква кои биле во посета на Грција. Јован Павле Втори, кој воедно беше и прв папа што ја посети Грција, во 2001 од Атина испрати порака за обединетост и единство, а папата Франциск во 2016 го посети грчкиот остров Лезбос од каде што за Ватикан замина со 10 бегалци, јави дописничката на МИА од Атина.

Пред точно 18 години, на 4 мај 2001, тогашниот папа Јован Павле Втори беше во дводневна посета на Атина и оствари средби со тогашниот грчки државен врв. Беше примен од претседател на Грција, Константинос Стефанопулос, премиерот Костас Симитис, претседателот на Парламентот, Апостолос Какламанис и претседателот на Нова демократија Костас Караманлис, а се сретна и со тогашниот архиепископ Христодулос.

Вториот дел од посетата беше посветен на верниците и во затворената спортска сала во Атина одржа миса на која присуствуваа околу 15 илјади Грци католици. На двочасовната литургија папата ги поттикна верниците „да чекорат заедно во единството на верата и во почитувањето на нивните легитимни разлики, да се прифатат едни со други и меѓусебно да се поддржуваат како делови на Христовото тело“.

Според написите во грчките медиуми од тој период, за безбедноста во Атина биле ангажирани над 7000 полицајци, а биле акредитирани над 500 новинари од целиот свет.

Слични беа безбедносните мерки и пред три години, но на грчкиот остров Лезбос. Во период додека ескалираше проблемот со бегалците и мигрантите, актуелниот поглавар на Римокатоличката црква заедно со вселенскиот патријарх Вартоломеј и атинскиот архиепископ Јеронимос на 16 април 2016 го посетија Лезбос, островот најпогоден од бегалскиот и мигрантски бран. Ова воедно беше и втора посета на Папа на Грција и прва по пауза од 15 години.

Тогаш, папата Франциск, од Лезбос за Ватикан замина со 10 бегалци, симболичен чекор што испрати порака до европските земји, а со вселенскиот патријарх Вартоломеј и атинскиот архиепископ Јеронимос потпишаа и заедничка декларација.

-Од Лезбос упатуваме апел до меѓународната заедница со храброст да одговори во справувањето со оваа огромна хуманитарна криза и со нејзините основни причини, преку дипломатски, политички и добротворни иницијативи и преку колективни напори, како на Блискиот Исток, така и во Европа, пишува меѓу другото во декларацијата.

Неколкучасовната посета на папата на грчкиот остров изобилуваше со емотивни моменти: бегалец побара благослов од него, дете бегалец му даде писмо за неговите роднини во Италија, слушна песнички од дечињата, неколку пати го прекрши протоколот – ѝ дозволи на жена, која успеа да ја пробие полициската блокада да стигне до него, а ручаше во прифатниот центар на Лезбос. На бегалците сместени во кампот Морија им порача да не губат надеж, бидејќи не се сами.

-Дојдов тука, со моите браќа, со вселенскиот патријарх Вартоломеј, и со архиепископот Јеронимос, само за да бидам со вас и да ги слушнам вашите приказни. Дојдовме, за повторно да го свртиме вниманието на светот на оваа тешка хуманитарна криза. Дојдовме за да упатиме апел за да се најде решение. Би сакале да ги обединиме нашите гласови со вашите гласови, да говориме во ваше име како луѓе што ја претставуваат верата, со надеж дека светот ќе ги слушне овие трагични и очајни ситуации и ќе одговори на достоен начин на нашата хуманост, рече поглаварот на Римокатоличката црква во неговото обраќање пред три години од грчкиот остров.

Папата Франциск, вселенскиот патријарх Вартоломеј и атинскиот архиепископ Јеронимос посетата на Лезбос пред три години ја завршија со заедничка молитва, една минута молк и со фрлање венци во морето за бегалците што ги загубија нивните живот на патот кон Европа во потрагата по подобра иднина.

Заедно со тројцата духовни водачи, на Лезбос беше и грчкиот премиер Алексис Ципрас.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *