Почетна Празници Денеска е Свети Атанасиј Велики
Денеска е Свети Атанасиј Велики

Денеска е Свети Атанасиј Велики

253
0

Верски календар: 15 мај

МПЦ-ОА/ Св. Атанасиј Велики.

atanasije velikiСвети Атанасиј се роди во Александрија, во 296 година. Уште како мал покажуваше голема љубов за Христа. Беше многу близок со тогашниот епископ на Александрија, светиот Александар. По смртта на свети Александар беше избран за епископ на истата катедра. Многу претрпе од тогашните еретици, аријанците, а Господ му даде долг и плоден живот. Се упокои во 373 година. На денешен ден се празнува пренесувањето на неговите мошти, како и чудата што се случуваа над нив, а неговиот посебен празник е на 18 јануари (според стариот календар).

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *