Почетна Вера МПЦ-ОА Дечињата денеска ќе го соберат целото внимание – Вечниот Бог го навестува Христовото раѓање
Дечињата денеска ќе го соберат целото внимание – Вечниот Бог го навестува Христовото раѓање

Дечињата денеска ќе го соберат целото внимание – Вечниот Бог го навестува Христовото раѓање

246
0

Под слоганот „Почуствувај радост“ и оваа година ќе продолжи навпечатливата прослава на Бадник, во која дечиња од цела Македонија ќе ја пејат Вечниот Бог. Главниот настан е на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје, но бадникарски поворки ќе има и во останатите градови и населени места во државата.

Како што објавија од Здружението „Бадникови поворки“ на нивната фејсбук страница, најпрвин во 11 часот на Градскиот плоштад во Скопје ќе биде доделена Златна ѕвезда за секое дете кое ќе учествува, а потоа ќе се одржи златен концерт со Златните славејчиња и македонските поп-ѕвезди – Вера Милошевска, Антониа Гиговска, Ламбе Алабаковски, Димитар Андоновски, Стефан (Некст тајм), Пере (Нокаут).

По краткиот концерт, како што информираат, ќе ја оформат најголемата бадникова поворка и преку Камениот мост ќе се упатат кон Соборниот храм „Св. Климент Охридски” каде што традиционално сите коледарчиња ќе бидат пречекани и дарувани од Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан.

Истовремено, бадниковите поворки ќе се одржат и во останатите градови и населени места во државата.

-И во сите останати градови и населени места во Републиката, на 6-ти јануари ќе ечи „Вечниот Бог”. Децата како симбол на Ангелите, со своите чисти души и искрени насмевки ќе го наговестуваат Христовото Раѓање! Зарем се пропушта вакво нешто, Сите во поворка!, велат од Здружението.

Градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски информираше дека и оваа година Општината дава поддршка на манифестацијата и ги повика сите деца да се приклучат на бадниковите поворки.

Збирно место е црквата „Св. Јован Крстител” во 9:00 часот од каде што сите дечиња ќе се упатат кон општинската зграда, а јас како градоначалник ќе ги пречекам и ќе ги дарувам дечињата со божиќно пакетче, напиша Костовски на Фејсбук.

За таа цел, како што посочува, Општина Бутел организира автобуски превоз за сите деца. Автобусот поаѓа во 8:45 часот од СРЦ „Македонија”.

-Да ја продолжиме Божиќната магија во општина Бутел и оваа година!, се вели на фејсбук страницата на градоначалникот.

И Општина Гази Баба се приклучи кон организирање на Бадниковите поворки.

-Традиционално и оваа година, како градоначалник на општина Гази Баба се приклучувам на организираните бадникови поворки по повод Бадник, денот пред Христовото раѓање – Божиќ. За таа цел во сабота во просториите на општината ќе ги пречекам сите дечиња кои ќе ги даруваме со божиќни пакетчиња и потоа сите заедно ќе продолжиме на бадниковите поворки на плоштадот Македонија во Центар, напиша на Фејсбук градоначалникот на Гази Баба, Бобан Стефковски.

Општина Гази Баба организира и бесплатен автобуски превоз и тоа од Нова Колонија и од Црешево.

Во Битола собирно место за Бадниковата поворка е пред Офицерскиот дом во 11 часот.

На Фејсбук страната на Бадниковите поворки се објавени местата каде што ќе се собираат дечињата во сабота на 6 јануари во повеќе општини во земјата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *