Почетна Вера Централната молитва за Рамазан во Мустафа Паша Џамијата во СКопје
Централната молитва за Рамазан во Мустафа Паша Џамијата во СКопје

Централната молитва за Рамазан во Мустафа Паша Џамијата во СКопје

566
0

„Мустафа Паша Џамијата“ во Скопје ќе биде местото за централната прослава на утрешниот голем муслимански празника Рамазан Бајрам.

bajram namazНа утринската намаз молитва ќе присуствува Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи и претставници на раководството на ИВЗ.

Засега нема најави дали некој од државниот врв, или од претставници на политичкиот и општествениот живот ќе присуствува на утринската молитва.

Молитвата за Рамазан почнува во 4 часот и 29 милути, а во 5 часот и 44 минути ќе биде Бајрам намаз.

Во текот на денот, пак Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи во хотелот Александар Палас ќе организира прием со традиционалната рамазанска баклава.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *