Почетна Вести Бугарскиот патријарх доби руска награда за придонес во единството на црквата
Бугарскиот патријарх доби руска награда за придонес во единството на црквата

Бугарскиот патријарх доби руска награда за придонес во единството на црквата

129
0

Бугарскиот патријарх Неофит е добитник на меѓународната награда за придонес кон единството на православните народи и зацврстување на христијанските вредности, што ја доделува меѓународниот фонд „Единство на православните народи“ од Москва.

Заедно со Бугарскиот патријарх, на 9 март оваа година во храмот, „Христос Спасителот“ во Москва оваа награда ќе му биде доделена и на српскиот претседател Томислав Николиќ и претседателот на Руската дума, Сергеј Наришкин.

Меѓу гостите кои што ќе присуствуваат се и поранешни лауреати, како Бугарскиот екс претседател, Ѓорги Прванов и екс премиерот на Бугарија Сименон Саксобурготски.

Посетата на Неофит на Русија ќе трае четири дена од 7 до 11 март.

Следниот ден по доделувањето на наградта, Неофит и Кирил ќе отслужат света литургија во Покровскиот манастир.

Предвидена е и официјална средба на Бугарскиот со Рускиот Патријарх.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *