Почетна Вести Бугарската црква не оди ниту за литургијата на Крит
Бугарската црква не оди ниту за литургијата на Крит

Бугарската црква не оди ниту за литургијата на Крит

145
0

Бугарската православна црква уште еднаш ја потврдила одлуката да не оди на Крит. Овој пат тоа се однесува и за повикот на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, кој ги повика четворицата поглавари да дојдат на заедничката литургија за последниот ден од Соборот , во недела за празникот Сите Светии.

Сепак, како што пишува „Двери.бг“ овој пат одлуката за бојкот не била едногласна. Против нејзе гласале Митрополитите на Варна, Јован и Неврокопскиот Серафим.

Двајцата владици, со одлука на Синодот на БПЦ учествуваа во предсборните советувања и во подготовката на БПЦ за православниот Собор на Крит.

Тие последните месеци се залагале дека БПЦ треба да учествува во Соборот, за да не се разбива единството на светото Православие.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *