Почетна Интервју Богословот КИРОВ: Македонската црква функционира како и сите православни цркви

Богословот КИРОВ: Македонската црква функционира како и сите православни цркви

414
0

БПЦ е добронамерен иницијатор и таа ќе направи се што е потребно понатаму во разговори со сите помесни православни цркви за да издејствува признавање на Македонската Православна Црква, вели во интервју за ТВ Европа, професорот по Богословија, Димитар Киров.

Тој посочува дека МПЦ денес функционира како и сите останати помесни православни цркви и таа има основа за признавање на нејзината автокефалност. Тој посочува дека крајната цел на Бугарската Православна Црква е признавањето на МПЦ најпрво да дојде од Вселенската Патријаршија.

Погледнете го целото интервју:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *