Почетна Вести Австралиската полиција потврди: Владиката Петар бил уапсен за кражба и лажно сведочење
Австралиската полиција потврди: Владиката Петар бил уапсен за кражба и лажно сведочење

Австралиската полиција потврди: Владиката Петар бил уапсен за кражба и лажно сведочење

2.18K
16

Австралиската полиција за „Мета“ потврди дека минатата недела во Мелбурн го уапсила и го испрашала надлежниот митрополит на Австралиско-новозеландската епархија, владиката Петар, во рамки на истрага за кражба и за лажно сведочење.

petar meta„Полицијата во Викторија уапси и испраша 70-годишен човек од Каролајн Спрингс, во рамки на истрагата за кражба и за лажно сведочење. Тој е ослободен и се чека продолжување на истрагата“, соопшти полицијата во Викторија, одговарајќи на прашањето на „Мета“ дали владиката Петар бил уапсен и по која основа.

Владиката Петар минатата недела демантираше дека полицијата во Мелбурн го уапсила, велејќи дека бил на сослушување по претходно добиена покана. Тој истакна дека веста за неговото апсење е лага и конструкција зад која стојат струмичкиот владика Наум и игуменот Гаврил, против кој се води црковно-­канонска судска постапка за расчинување.

/МЕТА

policija-petar-so-meta

Коментар(16)

 1. Сега редно е архиепископот Стефан да дада јавно соопштение. Зашто до сега избегнуваше под изговор дека немало официјална потврда што се случувало.

 2. Добро е да се чуе ставот на г.г.Стефан. До сега за жал тој никогаш за ништо нема став.

 3. vistinata ke si izleze na delo.. vremeto kaj shto mozheshe vladikata Petar da lazhi I manipulira zavrshi! mediumite si ja vrshat rabotata, toa shto e napishano e i dokazhano.
  Dodeka vladikata Petar bara nachin da sudi nekoj faktite izlegoja na delo.. daj pak neka se javi na kanal5 ?

 4. Разбирам да се заштитува братот, ама штом дозволија новинари побрзо да дојдат до информации е мнг интерсно.

  Но како не ги боли да се фрлаат каменја по о. Гаврил и глупости да се кажуваат по црквите дека деца што крстил не се крстени, или луге што се венчани од него не се венчани.
  А в. Петар е оправдан за СЕ.

  Значи треба да веувам во раце што потпишуваат лажни обвиненија и фрлаат најразлични камења по отец Гаврил и други Владици и по Народот.
  И на мали деца не им даваат причест…
  Хммм што ли пишува во црковните правила за оние што ги одвлекуваат лугето од светата причест….. ?

 5. Навистина жално што дојде до таму да владика од МПЦ биде уапсен и со тоа да се валка името на нашата црква. Жално е и тоа што истиот тој владика неможеше да ја препознае живата црква во Австралија. Вистинските верници кои го подржуваа и го почитуваа истиот, беа изневерени,избркани од своите цркви, со забрана за причест, дури и на малите деца, се заради тоа што биле “Гаврилови.”. Како на тие мали дечиња да им објасниш кога ќе пријдат за причест, дека за нив нема, само затоа што си го сакаат о. Гаврил. Баш би сакала некој да ми објасни дали е канонски да се забрани причест на верник кој има благослов од својот духовен отец кој впрочем е свештеник и игумен во МПЦ????До кога ќе трае ова лудило и до кога ќе се повредуваат и малтретираат луѓето во Австралија. Навистина е срамота и жално ова што се прави и редно е да се превземе нешто, зошто и тие малку верници што ги имаме ќе ги изгубиме. По се изгледа , место ние да си го решиме проблемот, Австралиската власт ќе го направи тоа и ќе воведе ред во нашиот хаос.

 6. Sakame g.g. Stefan da kazhi shto ke pravi so vladikata Petar I dali ovie raboti se dozvoleni vo MPC?? policija da go zema vladika za ispituvajne na kazhba, I plus toj isti vladika javno da go lazhi narodot za sluchajot I nad seto toa da kleveti drugi za negovi greshki!!!??!!
  pa daj pokazhete deka imame Edna iskrena crkva shto rakovodi po Bozhji zapovedi!! shto e ovaa??? shto tolku se krie ili od shto e stravot da e sreden ovoj sluchaj I ovoj vladika da si srka shto si drobel???!!!?? chekame odgovor!!!

 7. I might be naive, but if MOC supports OG and is aware of the bishops’ actions and slanderous comments, why haven’t they put a stop to it all before the damage becomes truly irreparable?

 8. Abre trpi trpi ama ne se trpi veke. Imajte milost dedo Stefan. Se zapusti siot crkoven zivot ovde vo Avstralija. Trpime lagi i kleveti od nekoj koj nikoj ne go saka vo svojata blizina i toa protiv nekoj koj so site sili ne hrabri da ostaneme vo verata. Kako moze da ste tolku gluvi i da ne vi znachi nishto toa sto i policijata vi go potvrduva deloto negovo. Uste se drznuva da mu sudel na najdobroto sto do sega Makedonija go ima isprateno ovde za da gi spasuva dushite nashi.zarem tolku e teshko za vas duhovnicite da go razlikuvate dobroto od loshoto. Kako da odime vo crkva . Na koj sveshtenik raka da mu bakneme. Znaete li vo sto gi pretvori sveshtenicite vladikata. Veke se gushat vo lagi. Pomosh, pomosh……..

 9. we are no longer keeping quiet! we all know the truth! and so do the leaders of MOC! So we need something done about it!! show your leadership so we don’t loose our faith in this church! how can you let this bishop Petar get away with doing this to the Macedonian Orthodox Church in Australia!! The Australian Police recognizes this man as one of the most deceptive people they have come across and yet you sit back and let him continue destroying our reputation and church???’ what is this? who is afraid of him and why?? bc it sounds to me that someone is trying to ignore his actions because of repercussions of what that might impact on them? are you in the church leadership position to protect Gods church? this man has created hell for our churches in Australia!!

  summer holidays are over! we want something done!

 10. tuka e vejke dokazhano deka vladikata Petar se zanimava so raboti nadvor od Boga. Neli poglavatot na crkvata treba da se zainteresira za sluchajov?? kaj e da go zashtiti Otec Gavril od ovie kleveti i nepravdi??????

 11. Dedo Stefan i ostanatite dedo-vladici !Na vas vi redot da odlucite dali ke navivate za Meckata ili za verniot makedonski narod. Ne smeete da si dozvolite da go ignorirate zborot na cesniot makedonski narod. Nie ne barame preku leb , pogaca. Ako Makedonskiot narod e Crkvata, togas koja e vasata uloga dedo Vladici? Eden od vasite e protiv site , a vie nekolkumina so nego. Baravte ubedlivi dokazi , eve vi gi na tacna i toa od oficijalna institucija( Policija). Potrebno li e da se trosi zbor poveke?
  Kazete si go ednas vasiot posleden zbor “DA/NE”

 12. sve si e vo crno I belo.. cel dokaz pred vas… I seushte se cheka?? za shto chekaat vladicite?? zoshto ne se raschini ovoj ne chesen vladika shto ja zacrnuva verata nasha vo Australia? ova e stramota? mora da ja zashtitite crkvata… zaminalete vo shto se zanimavaat Petar I kompanija ovde vo Australia i do sega nikoj ne trepnal oko gi rasturi site lujge, site crkvi… po site crkvi udirashe negovi agresivni besedi polni so gnev… do koga ke mu go dopushtate ova da go pravi? neli gledate deka policijata go zema, mu e poznat vejke??! aku ovie raboti shto gi pravi se protiv crkvata togash zoshto ne go trgnete???

 13. Sega vejke se dokazha vladikata Petar deka stvarno se zanimava so kriminal.
  Vo Australia dolarite vejke ke mu se sloshat. I Policijata ke si ja zavrshi rabotata so nego.
  No, dali drugite vladici ke si ja sredat nivnata rabota crkovna so nego? mora neshto da se napravi. Lujgeto vejke ne znaat vo koja makedonska crkva da odat.. Decata pominuvaat pokraj makedonski crkvi I velat, ‘this is also a Macedonian church, it has the flag. But it’s from Dedo Petar. He stole all the peoples money’ razmislite, 5 godishno dete rasti so vakvi raboti! Zoshto ne ja zashtitite nashata idnina????

 14. Akcija e potrebna sega MPC!!!
  Vreme e g.g. Stefan da go kazhish tvojot stav.
  Do koga ke se molchi?
  Kolku ushte dokazi vi treba MPC za da prizemete ovaj dolg problem vo Avstralija vo vashi race? Neli e dosta?
  Administrator Petar za Avstralija cel narod go podele, saka izgleda da ne unishti, a se chustvuvame deka MPC ne zaboravi ovde.
  Koga ke ima kraj? Vekje e vreme!!!

 15. Svedoci sme na slucai kade mnogu od vernicite se diskriminirani i nesmeat da zemaat prichest vo crkvite na d. Petar samo poradi toa shto imaat povrzanost so o. Gavril.
  Javna diskriminacija kade ste tretirani kako sekta.
  A Sinodot ni so prst da mrdne za cela situacija, prostete shto sudam.
  Vladikata Petar javno izjavi vo negovata beseda vo Sidnej deka na igumenot Gavril ke mu se sudi crkovno na 24ti Avgust 2016 .
  Za shto ke mu se sudi?
  Za skroenoto scenario od strana na vladikata koj koristejki go sveshtenstvoto kako instrument preku zakani i “poslushanie” da shirat lagi i nevistini za svojot brat.Koristejki pritioa “zrtveni jagninja”-lazni svedoci koi od samo za niv poznati prichini igraat po nivnite valkani pravila l igri.
  Cel: raschinuvanje na igumenot Gavril i tretiranje na nas vernicite kako sekta.
  Ste se zaprashale za toa kava shteta se ima napraveno….. i ushte kolku se pravi?
  Nashata idnina kako i idninata na nashite deca e ostavena vo Vashi race , razmislete !!!!!!!!!
  Ako vladikata e ikona Bozja, kade e ljubovta tuka? Kade e duhovnosta? Dali vladikata e nash primer vo Avstralija?
  Od kogo nie da uchime?
  Komentar na edna osoba vernik koja beshe del od upravata vo edna od crkvite i redovno prisustvuvashe na bogosluzbite :” Veke ne odime vo crkva so soprugot, posle se shto se sluchi i sluchuva ….i ne sme samo nie, gi ima mnogu kako nas ne sakame da ucestvuvavme vo nechesni raboti…..”
  Se nadevam deka Sinodot ke se zaprasha deka navistina ima neshto shto tuka vo Avstralija ne e vo red.

 16. Abe vo avstralija vrnat dokazi ali nikoj ne mrda so prst. Kako mozi ovoj covek (vladikata petar) samo da se lizga od laga na laga i da go deli narodot? Na osvetuvane na temeli najde vreme covekot da kleveti namesto da kaze nesto salam, se protiv vernicite i kako treba da se delat ‘losite’ od ‘dobrite’. Ete koj ja see podelbata! Dali toa nalicuva na propoved, no kamo li propoved od Vladika? Znaci ima dovolno dokazi barem da ve zagrizi, kako pastiri na Pravoslavieto, za pravoslavnite vo diasporata! Nemame vejke izbor, mora na vakov nacin da se izrazime za nekoj da otvori usi i da slusne!

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *