Почетна Вести Христијанство Архиепископот Стефан на средба со владици од Вселенската патријаршија и од Грчката црква
Архиепископот Стефан на средба со владици од Вселенската патријаршија и од Грчката црква

Архиепископот Стефан на средба со владици од Вселенската патријаршија и од Грчката црква

4.34K
0

Митрополитот Кирил од Вселенската патријаршија и митрополитот Дамаскин од Грчката црква, денеска биле на средба со Архиепископот Стефан во архиеокопијата во Скопје.

Нa средбата присуствувал и епископот Климент, секретар на САС на МПЦ-ОА. За средбата извести Скопската епархија на МПЦ-ОА; но нема детали за што е разговарано.

-На 8.4.2024 Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан оствари средба со Нивните Високопреосвештенства Митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил од Вселенската Патријаршија и Митрополитот на Додимотихо, Ористијада и Суфли г. Дамаскин од Грчката Православна Црква. На средбата присуствуваше и Секретарот на САС на МПЦ-ОА Епископот Хераклејски г. Климент, стои во соопштението на Скопската епархија.

Двајцата владици се гости на МПЦ-ОА неколку дена. Вчера во Света Софија во Охрид служеа литургија со надлежниот митрополит Тимотеј. На крајот од литургијата, владиката Тимотеј му порачал на претставникот од Вселенската Патријаршија дека не само црковниот клир и монаштвото, туку и верниците силно се залагаат за единство со целиот православен свет и со желба очекуваат добивање на томос за автокефалност од Вселенската Патријаршија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *