Почетна Вести Европа Папата одложи два големи настани поради коронавирусот
Папата одложи два големи настани поради коронавирусот

Папата одложи два големи настани поради коронавирусот

61
0

Папата Франциск одложи два големи меѓународни настани за Католичката црква поради пандемијата од коронавирусот, соопшти официјален Ватикан.

Папата го одложи „Светскиот состанок за семејство“, што требаше да се одржи во Рим следната година е откажан за 2022 година. „Светскиот ден на младите“, кој е закажан за 2022 година во Лисабон, е одложен за 2023 година, пренесуваат светските медиуми.

И двата настани, што се одржуваат секоја година на различни места низ целиот свет, привлекуваат голем број на луѓе, траат неколку дена, а традиционално папата ги затвора.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *