Почетна Вести Христијанство Дрзок упад на ПОА во црквите и манастирите на МПЦ-ОА

Дрзок упад на ПОА во црквите и манастирите на МПЦ-ОА

1.51K
9

Води ли некој евиденција кој се служи низ македонските цркви и манастири? Кој дал дозвола попови, од нерегистрирани верски заедници и без дозвола за ваква дејност, како јанкесеџии да се рашетуваат низ црквите и манастирите на МПЦ-ОА?

Знае ли Комисијата за односи со верските заденици и ќе реагира ли за ваквото скандалозно кршење на законите?

Овие сериозни прашања се наметнуваат, откако вчера за Свети Сава, свештеник на српската ПОА служел во манастирот “Свети Никита”  во скопско.

Настанот го организрало некакво  Здружение за заштита на српските споменици во Македонија, и се тоа преку телевизија Србтел го документирало.

Никој не знае кој му дозволил на свештеникот на ПОА да служи во цркви и манастири на МПЦ-ОА, бидејќи за овој настан не била известена ниту скопската епархија во чија надлежност е манастирот “Свети Никита”.

На настанот покрај осветување на славски колач од видеото може да се види како се велича српското духовно наследство.

Инаку, во случајот спорна е дрскоста некој да ги узурпира црките и манастирите на МПЦ-ОА, а притоа да го негира нејзиното постоење и тоа без да побара елементарна дозвола за такво нешто.

МПЦ-ОА како црква никогаш не би оспорила чествување на кој било празник на Светител од која било етничка заедница и на такво чествување би испратила и свој свештеник, ако такво нешто од нејзе биде побарано.

Погледнете го видеото.

Коментар(9)

 1. Црквите и манастирите не се на МПЦ-ОА. Паркингот пред Holliday Inn во центарот на Скопје, како и огромна градежна парцела во реонски центар Аеродром се на МПЦ-ОА. За волја на вистината, поголемиот дел од средновековните цркви и манастири во Македонија се на Заводот за заштита на спомениците, која е државна институција, што значи дека не припаѓа ексклузивно само на МПЦ-ОА.

 2. Ако ПОА беше дел од “националистичката “СПЦ тогаш зашто преку 90 отсто од србите во Македонија се членови на МПЦ?! Но најинтересното е тоа што целиот синод на мпц е станат мека за етнофилетизмите (македонски, српски, бугарски) кои се негов заеднички содржател додека внатре верниците се мразат меѓусебе по етничка линија која зела, секоја за себе Божји благослов за тоа?!

 3. Sto e ovde nenormalno? Srbin sluzi na Srbi vo hram koj e izgrađen od Srbi, vo hram vo koj 800 godini sluzele Srbi. Moze li nekoj da objasni zosto e zabraneto na Srbite vo Makedonija da gi uzivaat verskite slobodi i prava, koga Makedoncite vo Srbija uzivaat pogolemi prava od Makedoncite vo Makedonija,, pa duri ja imaat vo Banat dobieno i najplodnata banatska zemja. Vo sekoj pogolem grad imaat svoi zdruzenija i klubovi.

 4. Znaci ovde selanite (vernicite) od s. Banjani na drzok način vlegle so srpski pop vo dvorot na manastirom Sv. Nikita da i vrsat verski obred. Pa normalno bre, srpski pop će vikaat, pa otsekogas Srbite si odele, bile predvodeni, od SPC I srpsko to pravoslavno svestenstva. Pa Srpskata drzava e nastanata ood srpska crkva. I što sega, pa Turci 500 godini ne I’m branele da im služi niven pop vo toj manastir, sega, vidi majkata, Severna Makedonija ne I’m dava.Ej luge, pa ustaska Hrvatska ne im toa brani, pa ni muslimanska Bosna. Čudna nekoja vlast, abe da ne e toa po naradba od Sofija.

 5. Za toa li Vučić vi davaše besplatni vakcini, da ne im davate na Srbi da im čati molitvi srpski pop?

  1. Ako pochneme koj sto dal, togash poveli:
   Koga bese bombardiranjeto na Srbija,od Mk postojano po avtobusi se prakase torbi i torbi hrana vo Beograd…

   Samo sto makedoncite ne se falat so toa.
   A koga bese embargoto na Srbija,povtorno da ne bese Makedonija site vishni ke im skapea, para nemase da vidat tie zemjodelci; preku Makedonija gi izvezuvaa.

   Za nekolku vakcini tamu….
   Eve gi sega 300 iljadi neiskoristeni uste malku na Drisla ke zavrshat.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *