Почетна Вести Регион Вселенскиот патријарх Вартоломеј пристигна во Софија
Вселенскиот патријарх Вартоломеј пристигна во Софија

Вселенскиот патријарх Вартоломеј пристигна во Софија

759
0

Всленскиот патријарх Вартоломеј пристигна во Софија за погребот на починатиот бугарски патријарх Неофит.

Беше пречекан на софискиот Аеродорм од владиците на БПЦ и од државните претставници. Потоа во храмот Св. Александар Невски се придружи на литургијата за покој на патриајрхот.

Вартоломеј ќе гон служи опелото на починатиот Неофит, засега е непознато кој се ќе присуствува од другите цркви. Таму се претставници на речиси сите помесни цркви.

ГАЛЕРИЈА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *