Почетна Вести Европа Во Валаамскиот манастир на Руската црква мора сите да се вакцинираат
Во Валаамскиот манастир на Руската црква мора сите да се вакцинираат

Во Валаамскиот манастир на Руската црква мора сите да се вакцинираат

576
1

Сите монаси и вработени во Валаамскиот манастир „Св. Преображение“ Руска црква, мора да се вакцинира, изјави игуменот на ставропигијалниот манастир Епископот Панкратиј, објавиРИА Новости.

Според него, вакцина против коронавирус не треба да прима само монасите и искушениците, туку и постојаниот персонал и вработените.

Оние што ќе одбија „едноставно го напуштаат манастирот без никаква поддршка“, потенцирал игуменот.

Тој истакна дека такви случаи веќе постојат. Волонтерите во манастирот исто така мора да обезбедат негативен тест или документ за вакцинација.

„Јас сум за апсолутно целосна, 100% вакцинација на целото население на Руската Федерација. Ова е мојата позиција: до неодамна, јас самиот бев во црвената зона, при смртта, и видов интубирани луѓе кои чекаа смрт и прашањето: кога ќе умрат? Видов многу млади луѓе кои доаѓаат во сериозна состојба. Затоа сметам дека секоја полемика, мислење и слично е апсолутно несоодветна “, рече владиката.

Тој потсети дека во манастирот функционира принципот на послушност. Самиот Епископ беше вакциниран на крајот на 2020 година со Спутник. Пред да ја прими втората вакцина, тој добил коронавирус и имал тешка инфекција.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *