Почетна Вести Христијанство Владиката Тимотеј тврди дека спомнувањето на поглаварот како Архиепископ на Северна Македонија е грешка
Владиката Тимотеј тврди дека спомнувањето на поглаварот како Архиепископ на Северна Македонија е грешка

Владиката Тимотеј тврди дека спомнувањето на поглаварот како Архиепископ на Северна Македонија е грешка

1.01K
2

МПЦ ОА не стравува за своето име велат од Синодот за Сител. Разговори околу името не се водат напротив велат тоа е решено со документот на СПЦ за признавање на македонската црква под нејзиното целосно име.

Портпаролот на Синодот, г. Тимотеј во изјава за Сител вели дека тоа што српскиот Патријарх Порфириј, на литургијата вчера го спомнал Архиепископот Стефан, како Архиепископ на Северна Македонија, најверојатно е грешка.

-Не сум слушнал и не можам да коменторам. Треба да го спомениува како Архиепископ Македонски. Мислам ќе се усогласиме. Тоа е некоја грешка најверојатно. Тие во Томосот не признаа МПЦ-ОА, нема што да разговараме, вели Владиката Тимотеј за Сител.

Коментар(2)

  1. Vladikama Timotej ili e slep, ili e gluv, ili e maloumen. Zašto e takov? – slep e zatoa što ne vidi deka vo plišani dokumenti i drugi natpisi, pred zborot Makedonija stioi zborot SEVERNA, a ltoj siromaviot ne vidi. Gluv e oti ne čue deka pri govor sekade i sekogaš stanuva zbor za severna Makedonija, a toj izgleda ne sluša vi radio ni TV. MALOUMEN ILI BLESAV e zatoa što ne može da svati deka Makedonija poveke ne postoi, otišla vo zaborav, tuku postoi Severna Makedonija, a toa e Golema razlika, koja sekoj nerazumen ne može da ja svati, taka da Porfirie ne grešil i nikoj ne greši koga će kaže severna Makedonija,

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *