Почетна Политичка теологија Протест против парадата на гордоста во Белград
Протест против парадата на гордоста во Белград

Протест против парадата на гордоста во Белград

167
0

Илјадници противници на Европрајд парадата, која требаше да се одржи во септември во Белград, протестираа и покрај изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека настанот „ќе биде откажан или одложен“.

Протестот беше предводен од свештеници на Српската православна црква, чии епископи велат дека „таканареченета „Парада на гордоста“ ги загрозува традиционалните семејни вредности и дека треба да биде забранета.

„Спасете ги нашите деца и семејство“, гласеше на еден од транспарентите што ги носеа демонстрантите во неделата“.

Носеа слогани, икони, распетија, а некои дури и слики од рускиот претседател Владимир Путин

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *