Почетна Вера Велигден масовно прославен во Европската епархија на МПЦ
evropsak 3
evropska 1
evropska 11
evropska 10
evropska 9
evropska 8
evropska 7
evropska 6
evropska 5
evropska 4
evropska 2

Велигден масовно прославен во Европската епархија на МПЦ

175
0

Македонците во Европа го одбележаа Христовото Воскресение Велигден. Во сите цркви на Европската Епархија на МПЦ, беше објавена најрадосната вест за Христијаните.

Најмасовно беше во црквата „Св.Никола“ во Мајнц, Германија. Таму велигденската воскрфеска литургија ја предводеше, митрополитот Европски, г. Пимен.

Во оваа црква служи и новиот свештеник, Константин Павлевски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *