Почетна Репортажа Фото Величествена премиера на документарниот филм за Бигорски ФОТОГАЛЕРИЈА
bigorski premiera 12
bigorski premiera 1
bigorski premiera 2
bigorski premiera 3
bigorski premiera 4
bigorski premiera 5
bigorski premiera 6
bigorski premiera 7
bigorski premiera 8
bigorski premiera 9
bigorski premiera 10
bigorski premiera 11
bigorski premiera 13
bigorski premiera 14
bigorski premiera naslovna
bigorski premiera 15
bigorski premiera 16
bigorski premiera 17
bigorski premiera 18
bigorski premiera 19
bigorski premiera 20
bigorski premiera 21
bigorski premiera 22
bigorski premiera 23
bigorski premiera 24
bigorski premiera 25
bigorski premiera 26
bigorski premiera 27
bigorski premiera 28
bigorski premiera 29
bigorski premiera 30
bigorski premiera 31
bigorski premiera 32
bigorski premiera 33

Величествена премиера на документарниот филм за Бигорски ФОТОГАЛЕРИЈА

367
0

Во НУ Македонски народен театар во петокот вечерта се одржа премиерата на документарниот филм „1000 години-Сведок на светлината“, во режија на Илија Ико Каров, посветен на Бигорскиот манастир, по повод големиот јубилеј на манастирот, кој го доловува духовниот монашки континуитет низ вековите.

На премиерата, покрај монашката заедница од Бигорски манастир, предводена од отец Партениј, присуствуваше поглаварот на Македонската православна црква Охридска архиепископија г.г  Стефан, претседателот Стево Пендаровски, министрите за внатрешни работи Оливер Спасовски, за финансии Фатмир Бесими, за економија Фатмир Бесими, за одбрана Славјанка Петровска, и за правда Никола Тупанчевски, како и градоначалничката на Скопје Данела Арсовска.

„Премиера на документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината“ посветен на еден од најубавите и најзначајните македонски манастири Св. Јован Бигорски. Гордоста на македонскиот народ и македонската Црква, симболот на непокор, кој одбележа 1000 години од своето постоење“, напиша претседателот Пендаровски на својата Фејсбук страница.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *