Почетна Вести Регион Уште еден владика на СПЦ позитивен на Коронавирус
Уште еден владика на СПЦ позитивен на Коронавирус

Уште еден владика на СПЦ позитивен на Коронавирус

491
0

Уште еден владика на СПЦ е позитивен на Ковид 19. Станува збор за Епископот будимско-никшички Јоаникиј, кој по смртта на Амфилохије е и Администратор на Црногорско-приморската Митрополија.

Неговиот позитивен ПЦР тест стасал утрово, откако бил направен лекарски преглед. Неговата епархија во соопштение посочи дека вечерашниот редовен лекарски преглед покажал дека неговата состојба е непроменета и неговота општа здравствена состојба е добра, со стабилна телесна температура, сатурација и крвен пртисок и дека тој се чувствува добро.

Јоаникиј исто така беше дел од српските владици кои учествуваа на погребот на Амфилохије.

Сепак предвидени се и други лабораториски испитувања и снимки на белите дробови.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *