Почетна Вести Регион Српскиот Патријарх Иринеј позитивен на Ковид 19
Српскиот Патријарх Иринеј позитивен на Ковид 19

Српскиот Патријарх Иринеј позитивен на Ковид 19

255
0

Српскиот Патријарх Иринеј е пизитивен на Ковид 19, потврди патријаршијата во Белград.

Во соопштението пишува дека во рамки на редовните процедури за тестирање, по епидемиолошка проценка бил направен ПЦР тес за Сарс Ков 2 од кој е потврдено дека Неговата Светост Патријархот српски г. Иринеј е позитивен.

СПЦ соопштува дека тој нема никакви симтоми и дека има одлично здравствена состојба, но секак бил коспитализиран во Ковид болницата во Белград.

Патријархот Иринеј во неделата присуствуваше на погребот на Митрополитот Амфилохије, кој почина откако беше заразен со коронавирусот.

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва имал телефонски разговор со Патријархот, посакувајќи му доро здравје и брзо заздравување.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *