Почетна Вести Регион Свештеник на БПЦ изјави дека не ги сака луѓето, затоа што тоа било либерализам
Свештеник на БПЦ изјави дека не ги сака луѓето, затоа што тоа било либерализам

Свештеник на БПЦ изјави дека не ги сака луѓето, затоа што тоа било либерализам

306
0

Свештеник на Бугарската православна црква, од Сливенската Митрополија, познат по својот скандалозен речник, повторно е во центарот на внимание на бугарската јавност, објави порталот „доксологијаинфоњуз“.

Станува збор за Михаил Тенев Михаилев, кој честопати навредлив речник и против лица од црквата, но особено против хомосексуалноста, демократијата и европските вредности. Овој пат Михаилев отиде и чекор понатаму.

На социјалната мрежа Фејсбук, свештеникот напишал: Да го сакаш ближниот е сининим на либерал. Јас не сакам никој“.

Дел од медиумите во Бугарија, како порталот Доксологијаинфоњуз, го повикува Сливенскиот митрополит Јоаникиј, да го разгледа однесувањето на овој свештеник, кој остава лоша слика на Бугарската црква.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *