Почетна Вера Свечена литургија за Свети Климент во соборниот храм
3y
3x
3v
3o
3m
3l
3j
3g
3d
3c
3b
3a
2y
2w
2u
2t
2s
2r
2q
2p
2o
2j
2i
2h
2g
2f
2e
2d
2a

Свечена литургија за Свети Климент во соборниот храм

632
0

Претседателот Ѓорге Иванов и директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Валентина Божиновска присуствуваа на светата архиерејска литургија за Свети Климент Охридски, што ја служеше Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан во соборниот храм во Скопје.

На Архиепископот му сослужуваа митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, митрополитот Струмички г. Наум, митрополитот Повардарски г. Агатангел, митрополитот Брегалнички г. Иларион, митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф и митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, заедно со Архимандритот Партениј и многубројно свештенство и ѓаконство.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *