Почетна Вести Регион Српскиот патријарх Иринеј не е починат, тврди СПЦ
Српскиот патријарх Иринеј не е починат, тврди СПЦ

Српскиот патријарх Иринеј не е починат, тврди СПЦ

308
0

Српската Патријаршија ги демантира написите во српските медиуми, кои веќе се пренсуваат и во Македонија, сека Патријархот Иринеј починал поради компликации од Коронавирусот.

Во соопштението од СПЦ, стои дека станува збор за лажни, неодговорни и неморални медиумски написи.

СПЦ тврди дека состојбата на Патријархот е непороменета од утрово, кога беше забележано влошување на стојбата.

-Го сметаме за крајно неодговорни и неморални ваквите известувања со цел свесно вознемирување на целата јавност, дури и од поедени црковни личности, како и некои медиуми, на кои досега можеше колку-толку да им се верува. Ги повикуваме сите да се помолат за здравјето на ба нашиот патријарх и за негововата здравствена состојба да се информираат од официјалните зоопштенија на козилијарниот тим лекари, велат од СПЦ.

Патријархот Иринеј учествѕваше на погребот на Митрополитот Алфилохије, кој почина од Корона. Неколку денови подоцна беше позитивен на тестот, по што пренесен во болница.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *