Почетна Интервју Сотировски од Рим: Историски ден, да очекуваме убави вести и од Цариград
Сотировски од Рим: Историски ден, да очекуваме убави вести и од Цариград

Сотировски од Рим: Историски ден, да очекуваме убави вести и од Цариград

145
0

Веста за одобрувањето на автоклефалниот статус на МПЦ-ОА, што во Скопје лично ја соопшти патријархот Порфириј, беше дочеката со радост меќу македонската црковно-државна делегација која во Рим го чествуваше денот на Светите Кирил и Методиј.

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници, Даријан Сотировски, во вестите на ТВ. Сител ја оцени како историска оваа одлука.

Погледнете го разговорот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *