Почетна Вести Европа Романскиот патријарх ја осуди руската воена агресија во Украина
Романскиот патријарх ја осуди руската воена агресија во Украина

Романскиот патријарх ја осуди руската воена агресија во Украина

106
0

Романскиот патријарх Данаил повика на итен прекин на непријателствата во Украина, нарекувајќи ги „војна започната од Русија против суверена и независна држава“.

Патријархот истакна дека романската црква предводена од него го дели ставот на „другите важни институции на Романија и на Европската унија“.

Патријархот Данаил се молеше за заштита на украинскиот народ и миротворна мудрост на сите одговорни политички лидери.

– Се надеваме дека евроатлантските политички сили ќе можат да најдат начин за мирен дијалог за доброто на Украина и на цела Европа. Му се молиме на милосрдниот Бог, Господарот на мирот, правдата и љубовта, да му даде заштита на украинскиот народ и мировна мудрост на сите одговорни политички лидери, пишува во апелот на рпманскиот патријарх.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *