Почетна Вести Христијанство Патријарх Кирил за СПЦ и МПЦ-ОА: Долгата поделба конечно е исцелена
Патријарх Кирил за СПЦ и МПЦ-ОА: Долгата поделба конечно е исцелена

Патријарх Кирил за СПЦ и МПЦ-ОА: Долгата поделба конечно е исцелена

1.03K
0

Патријархот московски и на цела Русија Кирил го поздрави денеска, како што наведе, повторното обединување на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) со Српската православна црква (СПЦ), оценувајќи го како „значаен историски настан“.

-Ќе ве информирам за еден ваков добар и важен историски настан – обновувањето на комуникацијата меѓу Српската патријаршија и Охридската архиепископија, рече патријархот Кирил на седницата на Светиот синод на Руската православна црква, јавија руските медиуми.

Патријархот Кирил напомена дека се работи за долга поделба, што „конечно е исцелена“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *