Почетна Вести Папата одобри отпуштање на свештеници одговорни за педофилија
Папата одобри отпуштање на свештеници одговорни за педофилија

Папата одобри отпуштање на свештеници одговорни за педофилија

106
0

vatikan slikaПоглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск одобри нова правна процедура која овозможува, бискупите за кои ќе се утврди дека немарно постапиле во случаите на сексуално злоставување од страна на свештениците, да бидат отпуштени од службата.

Жртвите на злостовувањата сметаат дека бискупите се одговорни што не успеале да ги заштитат од свештениците педофили, обвинувајќи ги дека ги сокриле случаите на сексуално злоставување и дека тие свештеници ги преместуваат од парохии во парохии наместо да ги пријават во полиција.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *