Почетна Вести Обама в среда во Џамија
Обама в среда во Џамија

Обама в среда во Џамија

94
0

Американскиот Претседателот Барак Обама за прв пат во својот претседателски мандат ќе влезе во џамија во САД. Белата Куќа соопшти дека следната недела, в среда, ќе ја посети Џамијата во Балтимор, во знак на одбрана на верските слободи.

Истовремено ќе се одржи и тркалезна маса со муслиманската заедница.

Претседателот на САД за време на посетата на џамијата ќе ја потврди важноста на посветеноста кон основните вредности на САД и ќе се заложи за заштита на традициите на верските слободи, стои во соопштението на Белата Куќа.

Сепак ова не е прв пат Обама да посети некоја џамија. Тоа го правел кога бил во посета надвор од САД, но ова ќе биде прва негова посета на Џамија во САД.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *