Почетна Вера Нови членови во свештенство на МПЦ во Скопската епархија
madzari 13
madzari 12
madzari 11
madzari 10
madzari 9
madzari 8
madzari 7
madzari 6
madzari 5
madzari 4
madzari 3
madzari 2
madzari 1
madzari 2

Нови членови во свештенство на МПЦ во Скопската епархија

1.05K
0

Свештеникот Перо Велковски доби протопрезвитерски чин, а богослов Васил Крстовски стана ѓакон. Лазарова сабота за овие двајца теолози на МПЦ-ОА, ќе биде дел од нивната професионална биографија како празник за напредок во црковната хиерархија.

Чиновите на унапредување ги извршил Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија во црквата Свето Вознесение во населбата Маџари, каде била служена и Златустова литургија за празникот на Лазаровото воскресение.madzari 2

По отслужената Литургија се одржа духовна академија на која учество зедоа учениците од ОУ „Наум Намоски – Борче“.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *