Почетна Вера Муслиманите слават Курбан Бајрам – џамиите утрово полни со верници
Муслиманите слават Курбан Бајрам – џамиите утрово полни со верници

Муслиманите слават Курбан Бајрам – џамиите утрово полни со верници

221
0

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам.

Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

kurbanКурбан Бајрам е 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр Бајрам, а го обележува денот кога е комплетиран Светиот куран.

Хуманизмот, хармоничните односи меѓу луѓето, меѓу човекот и светот и стремежот кон мир и благосостојба, како основни принципи на Исламот, на Бајрам се исполнуваат со посетување на роднините и пријателите и со честитки и добри желби за секој намерник.

Со овој празник се крунисува аџилакот, кој важи за петти темел на исламот, кој е доказ за солидарност и благосостојба.

Поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис ул Улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи по повод Курбан Бајрам упати порака и честитка до муслиманските верници.

Првиот ден на Курбан Бајрам, 12 септември, е неработен ден за верниците од муслиманската вероисповед во Република Македонија.

/МИА/ фото: ТЕЛЕГРАФ.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *