Почетна Репортажа Кои се најубавите Џамии во светот?
1
szgmc-panorama
Шарената Џамија Тетово (Македонија)
Велика Ал Фатех Џамија (Манама, Бахреин)
Џамија Медина, (Саудиска Арабија)
Џамијата центар во Сеул (Сеул, Јужна Кореја)
Султан Ахмедовата Џамија (Истанбул, Турција)
Омајед Џамијата во Дамаск (Дамаск, Сирија)
Големата џамија во Дамаск (Дамаск, Сирија)
Куполата на карпата (Стариот град, Ерусалим)
Ахмадија Ислам Џамијата
Јами  ул-Алфар Џамијата (Коломбо, Шри Ланка)
Фајсал Џамијата (Исламабад, Пакистан)
Султан Хаџи Хасанал Болкиах (Филипини)
Националната Џамија во Абуџа (Абуџа, Нигерија)
Хасан II Џамијата (Казабланка, Мароко)
Јама Масџид (Њу Делхи, Индија)
2 Големата Џамија (Мека, Саудиска Арабија)
Големата Џамија (Мека, Саудиска Арабија)
Путра Џамијата (Путраџаја, Малезија)
Џамија Бахагиан (Малезија)
Кристалната Џамија 2 (Теренгану, Малезија)
Кристалната Џамија (Теренгану, Малезија)
Јамија Џамијата (Најроби, Кенија)
Нур-Астана Џамијата (Астана, Казахстан)
Имамот Џамија (Исфахан, Иран)
Големата Џамија во Хохот (централна Монголија, Кина)
Големата Џамија во Париз, (Франција)
Ал-Азхар Џамијата (Каиро, Египет)
Ковлон Џамијата и исламскиот центар (Хонг Конг, Кина)
Џамијата на Мухамед Али Паша (Каиро, Египет)
Големата џамија (Дубаи, ОАЕ)
Ал Салех Џамијата (Сана, Јемен)
Централната џамија Шабанџи Меркез (Адана)
Џамијата Вазир Кан (Лахоре, Пакистан)
Зелена лента џамија (Бирмингам, Велика Британија)
Џамијата Бадшахаи (Лахоре, Пакистан)
Имам Реза Светилиштето (Машхад, Иран)
Џамијата во Казан (Казан, Русија)
Џамијата Таџ Махал (Агра, Индија)
3 Големата џамија на Шеик Зајед (Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати)
2 Големата џамија на Шеик Зајед (Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати)
Шеик Зајед големата Џамија (Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати)
Нур Џамијата (Алберта, Канада)
Џамијата Султан Омар Али Саифадун 2 (Брунеи)
Џамијата Султан Омар Али Саифадун ( Брунеи)
Сонце Џамијата, (Викторија, Австралија)
Ал Нида Џамија во Багдад, (Ирак)
Големата џамија на султанот Мускат, (Оман)
Џамијата Султан Хасан, (Каиро, Египет)
Џамијата во Санкт Петербург, (Санкт Петербург, Русија)
Џамијата Хазрат Али, Мазар-и-Шариф (Авганистан)
Хуи Џамија, (Кина)
Џамијата во Скадар (Албанија)
Џамијата во Токио (Токио, Јапонија)
Големата џамија (Кина)
Раја Џамија (Индонезија)
Мека Џамијата (Хајдерабад, Индија)
Ахмад Кадиров Џамијата (Грозни, Чеченија)
Абу Дервиш, (Безбедно, Јордан)
1.	Сината џамија (Ереван, Ерменија)
Џамијата на Емирот Абделкадер, (Алжир)
Џамијата Вистината, Фатима (Захра, Кувајт)

Кои се најубавите Џамии во светот?

549
0

Џамиите се места за богослужба за муслиманите. Овие светилишта постојат повеќе од илјада години. Со ширењето на исламот во целиот свет развивани биле повеќе стилови на градење на џамиите.

Спојувањето на архитектонски стилови од различни култури влијаело врз ефектите на изградбата на џамиите.

Со брза модернизација на светот, денес можат да се видат дури и повеќе напредни форми на архитектурата во некои џамии.

И покрај се, убавина и почит кон светите места останува непроменета.

szgmc-panoramaЕве 60 џамии што фасцинираат со својата убавина во избор на порталот „Te sheshi“.

Сепак „религија.мк“ овој избор го дополнува со уште една џамија, за која смета дека местото и припаѓа меѓу овие најубави архитектонски муслимански верски објекти.

Таа џамија е од Македонија.

ФОТОГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *