Почетна Вера ИВЗ ја отвори џамијата во Крушопек

ИВЗ ја отвори џамијата во Крушопек

204
0

Поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи денеска ја отвори новата џамија во селото Крушопек.

На чинот на свечено отворање и потоа и предавање на џамијата на користење на локалниот имам, присуствувале и муфтиите од Скопје, Тетово, Дебар, Штип и Куманово.

Гости биле и деканот на Факултетот за исламски науки, како и директорот на Иса беј Медресата.

По отворањето била извршена и првата молитва во новата џамија.

ГАЛЕРИЈА:

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *