Почетна Вера Осветена црквата посветена на „Св. Козма и Дамјан“ во Велес

Осветена црквата посветена на „Св. Козма и Дамјан“ во Велес

378
0

Денеска во присуство на голем број верници беше осветена црквата „Свети Козма и Дамјан“ во Велес. Храмот се наоѓа во дворот на болницата. Со свечената литургија чиноначалствуваше владиката на повардарската епархија г. Агатангел..

Светите браќа Козма и Дамјан на кои е посветен овој храм се сметаат како заштитници на лекарите. Им помагале на болните и го лекувале народот.

Црквата во кругот на велешката болница има површина од 70-тина метри квадратни.

Нејзината изградба траеше четири години.

ГАЛЕРИЈА:

ВИДЕО:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *