Почетна Вера МПЦ-ОА Илјадници луѓе ја пречекаа иконата од Света Гора со најмасовната струмичка литија
Илјадници луѓе ја пречекаа иконата од Света Гора со најмасовната струмичка литија

Илјадници луѓе ја пречекаа иконата од Света Гора со најмасовната струмичка литија

1.21K
1

Чудотворната икона на Богородица Скоропослушница пристигна во Струмица. Во чест на големиот настан од страна на Струмичката епархија беше организиран голем побожен пречек на кој присуствуваа неколку илјади верници од целата држава.

Litija strumica 17Иконата на Богородица Скоропослушница е копија на нејзиниот оригинал кој што се чува во светата обител на Светите Архангели, односно манастирот Дохијар на Света Гора.

Струмица ја добива како подарок и  по иницијатива на братството од манастирот и со благослов на старецот на манастирот високопреподобниот отец Григориј.

Litija strumica 15За верниците кои дојдоа да је пречекаат иконата, нејзиното доаѓање во Струмица претставува голем настан и голема радост, не само за Струмица туку за сите верници во Македонија.

После побожниот пречек со благослов на Митрополитот Струмички господин Наум беше формирана свечена литија.

Litija strumica 1Литијата на чело со иконата, владиците, монаштвото и свештениците и народот  низ централните улици на Струмица се упати кон храмот на Светите 15 Тивериополски Свештеномаченици каде што ќе биде вечниот престој на иконата.

Таму таа  ќе биде изложена на поклонување и на целивање на верниот народ.

Коментар(1)

  1. Прекрасни се Твоите тајни Пресвета Богородице, зашто Ти на чудесен начин им се јавуваш на сите оние кои те почитуваат и искрено те љубат. На чудесен начин ни дојде и кај нас во нашата мила татковина, кои верните чеда во неа искрено те љубат. Да Му благодариме на највозвишениот и најславен наш Создател Господ Исус Христос Кој благоволи да ја имаме прекрасната икона на прекрасната и полна со благодат и добродетели Божја Мајка и наша Мајка.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *