Почетна Вера Дали знаете како Црквата се моли за Нова Година?

Дали знаете како Црквата се моли за Нова Година?

497
0

За Македонската православна црква и за православните цркви, кои се водат по јулијанскиот календар, денеска е првиот ден од Нова Година. На овој ден се служи литургија со молитва за успешна година.

Литургијата што ја служеше Архиепископот, г.г Стефан беше во црквата „Св.Пророк Илија“ во Аеродром. Молитвата за Нова Година е специфична и единствена од ваков вид што се служи.

Погледнете ја и слушнете го нејзиниот текст.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *