Почетна Вера Црквата во Криви Дол почнува со саботни вечерни бденија
Црквата во Криви Дол почнува со саботни вечерни бденија

Црквата во Криви Дол почнува со саботни вечерни бденија

558
0

Од вечерва секоја сабота навечер во храмот „Св. вмч. Георгиј Победоносец  во Криви Дол (на Кале)  со почеток од 18,00  МПЦ ќе организира Воскресно бдение на кое ќе се богослужи вечерна и утринска служба. Вечерната почнува 21,00 часот, а во недела наутро во 08.15 часот.

crkva-kriv-dol-2На бденијата во склоп на вечерната ќе има литија во храмот, на утрената – читање Воскресно неделно зачало и изнесување на светите мошти кои ги има во храмот.

Овие црковни настани се организирани со благослов на Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан.

/ПРЕМИНПОРТАЛ

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *