Почетна Вера Битолчани со масовна литија го прославија Свети Нектариј
1
2
4
7
p1360301
p1360336
p1360354
p1360376
p1360404
p1360431
p1360436
p1360438
p1360439
p1360443
p1360447
p1360448
p1360451
p1360457
p1360459
p1360463
p1360464
p1360467
p1360469
p1360475
p1360481
p1360484
p1360487
p1360488
p1360489
p1360491
p1360498
p1360502
p1360505
p1360508
20161218_082534
20161218_084238
20161218_084304
20161218_084931
20161218_091043
20161218_101030

Битолчани со масовна литија го прославија Свети Нектариј

426
0

Преспанско-пелагониската епархија и општина Битола во неделата го прославија празникот Свети Нектариј Битолски, со голема литија на улиците и на широк сокак во Битола.

Преносот на чесните мошти на св. Агатангел Битолски беше централен настан во одбележувањето на денот на заштитникот на градот – Свети Нектариј Битолски.

Според востановената традиција и одлуката на општинскиот Совет за прогласување на Свети Нектариј Битолски за заштитник на градот, локалната самоуправа и Преспанско-пелагониската епархија организираа повеќе програмски активности за одбележување на денот на Свети Нектариј Битолски, македонскиот светец од 15. век, роден  битолчанец кој својот живот го завршил на 5 декември во 1500 година, сметано според стариот црковен календар.

Претходно во храмот Свети Димитрија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на свештенството од Битолското Архиерејско намесништво отслужи Божествена Литургија.

На Литургијата присуствуваше и градоначалникот на градот Битола, Владимир Талески, како и мноштво верници кои дојдоа заеднички да го прослават споменот на заштитникот на градот.

ГАЛЕРИЈА: / ППЕ


НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *