Почетна Вести Свет Бајден: Насилството врз муслиманите мора да престане
Бајден: Насилството врз муслиманите мора да престане

Бајден: Насилството врз муслиманите мора да престане

132
0

Покрај водечките напори за борба против коронавирусот и развојот на државата, муслиманите во САД сè уште се цел на напади и тоа мора да престане, рече американскиот претседател Џо Бајден, кој им честиташе на припадниците на исламската вера почетокот на месецот на пост, Рамазан.

Со пораката „Ramadan Kareem“, Бајден го започна писмото со топли поздрави до муслиманските заедници во САД и ширум светот испратено од неговата сопруга Џил и тој и истакна дека на почетокот на објавата „се сеќаваме колку е тешка оваа година“.

„Во оваа пандемија, пријателите и најблиските не можат да се соберат на прослава и заедништво и оваа година, многу семејства ќе слават без своите најблиски овие денови. Сепак, нашите муслимански заедници го започнуваат месецот на преданост на верата со обновена надеж. Многумина ќе се фокусираат на подигнување на свеста за присуството на Бога во нивните животи, потврдување на нивната посветеност да им служат на другите како што налага нивната вера и изразување благодарност за благословите што ги имаат – здравје, благосостојба и самиот живот“, пишува првиот човек на САД.

Бајден продолжува со зборовите дека американските муслимани ја збогатија земјата уште од нејзиното основање и дека тие се „исто толку разновидни и полни со живот како Америка, чијашто изградба и помогнаа“.

„Денес, муслиманите ги водат нашите напори во борбата против КОВИД-19 како пионери во развојот на вакцините и како борци на првите редови на здравјето. Тие создаваат работни места како бизнисмени, ги ризикуваат своите животи како први луѓе во итни случаи, предаваат во нашите училишта, служат како посветени државни службеници низ целата земја и играат водечка улога во тековната борба за расна еднаквост и социјална правда “.

И покрај тоа, муслиманите во САД продолжуваат да бидат мета на „злоупотреба, малтретирање и злосторства од омраза“, напиша американскиот лидер.

„Овие предрасуди и напади се погрешни. Тие се неприфатливи. И тие мора да запрат. Никој во Америка не треба да живее во страв да не ја изрази својата вера. И мојата администрација неуморно ќе работи на заштита на правата и безбедноста на сите луѓе “.

„На мојот прв ден како претседател, бев горд што ставив крај на срамната забрана за патување на муслиманите и ќе продолжам да се борам за човековите права насекаде, вклучително и Ујгурите во Кина, Рохините во Бурма и муслиманските заедници низ целиот свет“, рече Бајден.

„Бидејќи се сеќаваме на оние што ги изгубивме од минатиот Рамазан, се надеваме дека претстојат подобри денови. Светиот Кур’ан нè потсетува дека Бог е светлина на небото и земјата и дека нè води од темнина кон светлина. Иако оваа прослава и чествување на Рамазан во Белата куќа ќе се одржи виртуелно, јас и Џил со нетрпение очекуваме да продолжи традиционалното одбележување на Бајрам следната година, иншалах “, стои на крајот од рамазанската честитка на американскиот претседател.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *