Почетна Вести Христијанство Архиепископот Стефан: Би благодарам ова е израз на голема љубов
Архиепископот Стефан: Би благодарам ова е израз на голема љубов

Архиепископот Стефан: Би благодарам ова е израз на голема љубов

495
0

Архиепископот Охридски и Македонски, г.г Стефан во изјава за бугарската агенција БГнес и се заблагодарил на Бугарската црква што ја прифатила молбата на МПЦ, во нејзината делегација во Ерусалим по Благодатниот оган годинава да патува и владика на МПЦ.

-Тоа е е израз на голема љубов, рекол г.г. Стефан, за БГнес, повторувајќи го тоа неколку пати.

-Ви благодарам од срце, од името на сите православни верници во Македонија. И благодарам наљубовта со која бугарската влада, премиерот и државата се однесуваат кон нас. Тоа е израз на голема љубов, изјавил г.г Стефаб за БГнес.

Претходно бргарскиот премиер Бојко Борисов и Старозагорскиот митропоилит на БПЦ, Кипријан договорија годинава во владиниот авион за Ерусалим како дел од бугарската црковна делегација да биде и владика на МПЦ-ОА.

Архиепископот Стефан во изјавата за БГнес не открил кој ќе биде владиката на МПЦ-ОА кој ќе патува по Благодатниот оган во Ерузалим оваа година.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *