Почетна Вера 300 деца во Охрид учествуваа во Божикната поворка

300 деца во Охрид учествуваа во Божикната поворка

68
0

Околу 300 деца со фенери и ѕвездички во рацете пеејќи ја традиционалната бадникова песна Вечниот бог го наговестија Христовот раѓање. Поворката стартува од црквата Свети Ѓорѓи движејќи се по улиците, покрај езерото се до градскиот плоштад каде е поставена пештерата која претставува симбол на раѓањето на синот божји Исус Христос.

badnik-ohridСтарата коледарска песна ја пеат и помалите и поголемите дечиња.

Инаку свечената бадникова поворка се одржува четврта година по ред во главниот туристички центар.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *